Uwaga!
Ta kopia systemu CMS jest licencjonowana dla innej domeny!

Was it working good before? If you just parked additional domain to this website,
maybe this is a problem - please go to website builder again and update your license with new domain
- or contact your website builder provider

WYPADKI KOMUNIKACYJNE » trauma.org.pl - Somatic Experiencing

WYPADKI KOMUNIKACYJNE

Trauma po wypadkach samochodowych jest często nierozpoznana i pomoc psychologiczna dla ofiar wypadków pozostaje niewystarczająca. Jednocześnie jest zjawiskiem o dużej skali. W Polsce w zeszłym roku (2012) doszło do ponad 36 tysięcy wypadków. Okazuje się, że u większości ofiar wypadków samochodowych pojawiają się objawy Stresu Pourazowego (z ang. PTSD) i u wielu z tych osób nie ustępują nawet po wielu miesiącach po wypadku. Doświadczanie Somatyczne (z ang. SE) jest metodą, która bardzo dobrze sprawdza się w terapii takich osób. Wypadek samochodowy jest szczególną sytuacją, w której często ofiara zdarzenia nie ma szansy na dopełnienie instynktownych reakcji obronnych ze względu na dużą prędkość i ograniczenie możliwości ruchów ciała. Nasz system nerwowy rozwijał się w drodze ewolucji w warunkach gdzie takie prędkości raczej nie występują. 

Jak wygląda terapia traumy po wypadku samochodowym metodą Doświadczania Somatycznego?

Przy tradycyjnej terapii często osoby, które trafiają do gabinetu terapeuty proszone są o opowiedzenie tego co się stało - jak chronologicznie przebiegało dane wydarzenie. To nie budzi zastrzeżeń klienta ponieważ wszyscy mamy tendencje, żeby ujmować rzeczywistość w historię, którą można opowiedzieć. Jednak często zdarza się że takie podejście ponownie traumatyzuje klienta - dlatego w terapii SE zazwyczaj zaczyna się od takich elementów doświadczenia, które nie są traumatyczne. Przeciwnie – szuka się doświadczeń, które będąc pozytywne stanowią swoisty zasób. Często pierwszą interwencją jest zatem pytanie: "Czy możesz przypomnieć sobie pierwszy moment po wypadku, kiedy poczułeś się bezpiecznie?". Następnie poprzez specyficzne interwencje terapeuta pomaga klientowi zakotwiczyć to doświadczenie w swoim ciele. Klient przywołując to doświadczenie (poczucie bezpieczeństwa), na tyle na ile jest w stanie, świadomie bada swoje reakcje w ciele. W ten sposób buduje swoistą przestrzeń bezpieczeństwa - co pozwoli mu później skuteczniej kontaktować się z bardziej traumatycznym materiałem. Takie "osadzenie" w zasobach jest bardzo ważne ponieważ pozwala na neutralizowanie energii traumy. Jeśli klient nie ma takiego doświadczenia - poczucia bezpieczeństwa po wypadku - wówczas szuka się innych zasobów, które będą pełniły podobną funkcję. 
Bardzo ważnym zasobem, którego zazwyczaj brakuje podczas traumatycznego wydarzenia jest czas. Wypadek ma najczęściej miejsce bez ostrzeżenia, dzieje się szybko i z dużą siłą. Dlatego jedną z technik stosowaną w Doświadczaniu Somatycznym jest tzw. „stopklatka”. Kiedy klient zidentyfikuje moment, kiedy zauważył samochód (lub obiekt), z którym doszło do kolizji wówczas robi "stopklatkę". Następnie terapeuta prosi, żeby w wyobraźni cofnąć czy odsunąć ten samochód na taką odległość, która pozwoli na poczucie względnego bezpieczeństwa. Dzięki temu może poczuć jak jego ciało zareagowałoby, gdyby miało więcej czasu i miejsca. Dopełnienie w wyobraźni instynktownych reakcji obronnych - walki i/lub ucieczki - oraz towarzyszących im czynności sensomotorycznych pozwala uwolnić zablokowane impulsy i rozładować energię. Rezultaty tej interwencji często zaskakują klientów. Niejednokrotnie pierwszy raz od długiego czasu są w stanie doświadczyć głębokiego rozluźnienia i spokoju. Wydarzenie wypadku przenosi się z teraźniejszości do przeszłości - tam gdzie rzeczywiście przynależy.